Візит «Electriciens sans frontières» до України: продовжуємо проєкт зі сталої енергоефективності для місцевих громад

Візит «Electriciens sans frontières» до України: продовжуємо проєкт зі сталої енергоефективності для місцевих громад

15/04/2025

Днями в Україні з робочим візитом перебували Мадделіна Кюрьйоні та Каролін Сімон – співробітниці організації «Електрики без кордонів», з якою Благодійна організація «Благодійний фонд «Комітет медичної допомоги в Закарпатті» реалізує проєкт PHENIX, покликаний підсилити сталість енергетичного майбутнього України.

Фахівчині з Франції провели робочу нараду з директоркою БО «БФ «КМДЗ» Наталією Кабацій, з якою обговорили кроки реалізації проєкту, його соціальне та інфраструктурне значення для регіону впровадження. За словами французьких партнерів, проєкт PHENIX прагне покращити основні послуги в Україні за допомогою сталих енергетичних рішень. У фокусі команди заклади охорони здоров’я, школи, малі сільськогосподарські підприємства в громадах. Пілотна фаза проєкту стартувала з Закарпаття, а у подальшому планується включення в нього ще двох областей на заході країни, які визначать до кінця 2025 року.

У ході візиту відбулася зустріч з керівництвом Закарпатської обласної ради – першим заступником голови обласної ради Андрієм Шекетою та заступником Василем Дем’янчуком. Йшлося про перспективи співпраці на місцевому рівні, підтримку заходів з енергонезалежності для медичних і соціальних закладів, відкритий діалог з владою щодо сприяння у реалізації важливих інфраструктурних ініціатив. Окрім того, було наголошено, що у рамках іншого проєкту «Гібридні рішення», учасниками якого також є Комітет медичної допомоги в Закарпатті та «Електрики без кордонів», на Закарпатті вже функціонують дев’ять гібридних сонячних електростанцій у медичних та соціальних закладах.

У Закарпатській області безпосередні активності PHENIX локалізовані у с. Нижнє Селище Хустського району. Там спеціальну підтримку з енергоефективності отримають школа, сироварня, консервний завод, дитячий садок і амбулаторія. Також проєкт ставить за мету підвищити екологічну обізнаність населення, зокрема, шляхом заснування екохабу – там технологічні рішення набудуть змістової аргументації, включеності до екологічно зрілих рішень місцевих мешканців. Цей напрям особливо актуальний для Закарпаття, адже область має неабиякий ресурс для розвитку зеленого туризму і водночас потребує спільних зусиль з охорони і збереження природи.

Під час візиту на Хустщину команда КМДЗ та «Електриків без кордонів» зустрілася з в.о. Хустського міського голови Василем Губалем, з яким обговорили перспективи реалізації енергоощадних проєктів у громаді. Далі активності тривали у Нижньому Селищі.

«Ми відвідали місцеву школу та дитячий садочок, який розташовано у приміщені разом із амбулаторією, та ще два сільськогосподарські об’єкти – консервний завод, де працюють внутрішньо переміщені особи, і сироварню. Це ті об’єкти, які включені до пілотного проєкту PHENIX на Закарпатті. Наразі визначено, що гібридну сонячну електростанцію змонтують у школі, натомість у садочку та амбулаторії проведуть енергетичний аналіз будівлі і, скоріш за все, встановлять систему опалення. Натомість аграрний сектор проєкту оснастять агрофотовольтаїчними станціями, які дозволяють раціонально використовувати землю – виробляти на ній сонячну електроенергію й одночасно вирощувати агрокультури, здійснювати сінозаготівлю тощо. До слова, станція біля сироварні також забезпечить електроенергією і майбутній громадський простір «Дім Громадянських Ініціатив», який готує до відкриття у Нижньому Селищі Комітет медичної допомоги в Закарпатті», – розповіла Наталія Кабацій.

Директорка КМДЗ додала, що під час зустрічі з представниками ГО «Закарпатська асоціація місцевого розвитку» учасники обговорили формат і зміст просвітницького напрямку проєкту, погодили намір залучити до нього студентів місцевого закладу професійно-технічної освіти, який готує майбутніх електриків.

Після Закарпаття Наталія Кабацій, Мадделіна Кюрьйоні та Каролін Сімон провели низку зустрічей у Києві. Зокрема, було проведено робочу нараду з представництвом Групи AFD в Україні та відповідальним за гуманітарний напрям посольства Франції. Окрім того, відчутно поглибилися контакти з потенційними учасниками проєкту з числа галузевих громадських інституцій, які опікуються сталими енергетичними рішеннями в різних регіонах.


Проєкт PHENIX реалізують спільно організація «Електрики без кордонів» та Комітет медичної допомоги в Закарпатті у партнерстві з ГО «Закарпатська асоціація місцевого розвитку» за фінансової підтримки французької Агенції з питань розвитку (AFD).


© Комітет медичної допомоги в Закарпатті, 2017-2025. Всі права застережено.