Підсилили місію «Фудтрак. Їжа без кордонів» додатковим авто

Підсилили місію «Фудтрак. Їжа без кордонів» додатковим авто

25/03/2025

Не хочеться спрощувати цю історію, але вона, за сучасними мірками, банальна. Команда фудтрака «Їжа без кордонів» шукала автомобіль супроводу і забезпечення. Про цю потребу знав і Комітет медичної допомоги в Закарпатті, долучив до пошуку партнерів з Асоціації SAFE (Франція). Як результат, на своє 25-річчя Комітет спільно з французькими друзями передав команді ГО «Іскра добра» спецавто для перевезення продуктів харчування.

«Так, ми неординарна організація, і на свій день народження роздаємо подарунки», – жартує директорка БО «БФ «КМДЗ» Наталія Кабацій. «Наш досвід співпраці з ГО «Іскра добра» унікальний, бо ми спільно давно допомагаємо постраждалим цивільним – і на Херсонщині, і на Чернігівщині, але бачимося вперше. Всі контакти були онлайн, і були ефективними. Взаємодії з громадськими організаціями з інших, особливо прифронтових областей, у тому числі, формують нашу реальність, і вона така, що ми не можемо зупинитися чи скласти руки», – підсумовує керівниця організації.

Протягом двох місяців роботи на мобільній кухні приготовано 120 тисяч порцій гарячих обідів, які передали мешканцям прифронтових населених пунктів, евакуйованим з прикордоння, рятувальникам і волонтерам, які долали наслідки ворожих обстрілів, військовим. Спочатку фудтрак базувався на Харківщині, змінивши кілька міст, а тепер продовжує свою місію на Сумщині. Через те, що потреба у продовольчій підтримці надзвичайно велика, а дістатися до місця видачі гарячих обідів можуть не всі бенефіціари, вихід знайшли у довозі їжі до місць евакуації чи компактного проживання ВПО.

«Організація мобільної кухні – складний і багатокомпонентний процес. Це і команда, і продукти, і техніка, і необхідна інфраструктура, але головне – це люди, яким потрібна допомога і заради яких ця ініціатива з’явилася. Ми маємо дворічний досвід діяльності на Херсонщині – там діє наша гуманітарна кухня. Розуміння, що така допомога має бути мобільнішою, прийшло давно, тоді ж почали шукати однодумців, які й допомогли втілити цей задум. 31 січня ми вирушили за маршрутом, першою зупинкою на якому було місто Ізюм. Протягом майже двох місяців роботи ми працювали в Ізюмі, Дергачах, Рогані, а тепер працюємо в Сумах», – розповів голова ГО «Іскра добра» Ігор Кукобко.

«Ми маємо давню дружбу з Комітетом медичної допомоги в Закарпатті, завжди були в курсі щодо ситуації в Україні, а з лютого 2022 року активно долучилися до допомоги українцям, які потерпають від російських ворожих атак. Фудтрак – це ще одна ініціатива, яка, на нашу думку, є необхідною для вирішення гуманітарної кризи у прифронтових населених пунктах. Ми бачили фото і відео з місць роботи мобільної кухні, тепер знайомі з хлопцями, які ініціювали цей проєкт. Це дуже розширює наше розуміння поточної ситуації на сході і півночі країни, і це значно правдивіше за новини, які нам показують», – зазначила під час зустрічі в Ужгороді директорка Асоціації SAFE (Франція) Катрін Дюплессі.

Шеф-кухар фудтраку Олег Бібіков наголошує, що обсяг роботи постійно збільшується, адже війна позбавляє купу родин нормального життя і доступу до базових потреб. Навіть порція гарячого обіду часто є вагомою підтримкою для людини.

«Нам постійно потрібні додаткові руки на кухні. З одного боку, з першого дня функціонування фудтраку стало очевидним, що він вкрай необхідний. З іншого боку, заплановані обсяги приготовленої їжі щодня зростають. Якщо на початку місії ми говорили, що будемо готувати близько 3 тисяч порцій на день, то зараз часто денна норма перевищує 5 тисяч порцій. На щастя, серед місцевих завжди знаходяться волонтери, які нам допомагають. Так, це важко, але воно того варте», – додає Олег Бібіков.

Люди, які щодня вишиковуються у чергу до фудтраку, – це переважно літні люди, внутрішньо переміщені особи, багатодітні батьки. За словами шеф-кухаря мобільної кухні, рідко трапляється, щоб там траплялися якісь шахраї. Для отримання їжі треба мати при собі документи, що підтверджують належність людини до цільової групи програми «Їжа без кордонів». Інформація про її функціонування швидко поширюється в онлайн-спільнотах, відтак з першого дня кухарі мають купу роботи.

Щоб підсилити команду мобільної кухні, Комітет медичної допомоги в Закарпатті спільно з партнерами передали ГО «Іскра добра» потужний генератор, згодом – зарядну станцію для облаштування місця перебування персоналу. Тепер гуманітарна місія стане ще мобільнішою і зможе охопити підтримкою більшу кількість людей. Автомобіль супроводу у понеділок, 24 березня, почав свою роботу в м. Суми. На жаль, місто зазнало жахливого ворожого обстрілу – пошкоджено кілька багатоповерхівок та школа, за попередніми даними, постраждали понад 100 людей. Команда фудтраку у перші години та наступного дня після атаки доставила на місце її ліквідації кількосот порцій гарячих обідів.


А тут трішки про подію в Ужгороді від журналістів «Суспільне. Ужгород».

Підсилили місію «Фудтрак. Їжа без кордонів» додатковим авто

© Комітет медичної допомоги в Закарпатті, 2017-2025. Всі права застережено.