Допомога біженцям та мігрантам
Допомога біженцям та мігрантам

ДОПОМОГА БІЖЕНЦЯМ  І МІГРАНТАМ

Історія людства — це історія обстоювання індивідами та спільнотами людей своїх прав.

Історія людства — це історія міграції та переселень. Цей процес неможливо зупинити жодними обмеженнями та заборонами; не лише тому, що прагнення кращого життя та свободи від утисків і переслідувань є природним для всіх, - але і тому, що право на свободу пересування є невід'ємним правом кожної людини. Однак не всі люди добровільно змінюють місце проживання — багато хто змушений робити це, побоюючись за своє життя.

Сьогодні саме мігрантів та біженців чимало політиків у різних країнах Європи намагаються змалювати загрозою ладу та “стабільності”. Однак з історії ми знаємо, що розпалювання ненависті та нетерпимості призводить до масових трагедій, а на місці переслідуваних може виявитися кожен.

Робота з біженцями, шукачами притулку та мігрантами стала поряд з роботою з особами з інвалідністю головною діяльністю Комітету.

Ми надаємо їм кваліфіковану правову допомогу та правовий супровід з наступних питань:

  • процедури отримання статусу біженця, додаткового та допоміжного захисту в Україні;
  • процедури оскарження відмови в оформленні документів та наданні статусу біженця;
  • процедури отримання дозволу на імміграцію, постійного та тимчасового проживання в Україні;
  • процедури натуралізації;
  • законних підстав перебування в Україні, відповідальності за порушення порядку проживання і перебування, процедури затримання і депортації з України;
  • працевлаштування, навчання, отримання медичної допомоги в Україні;
  • реєстрації шлюбу, народження;
  • представництво в судах, Державній міграційній службі України, інших державних органах.

Навіщо ми це робимо?

Не знаючи та не розуміючи прав людини, неможливо їх захистити — ані щодо себе, ані щодо інших. У суспільстві, де порушують права навіть однієї особи — жодна людина не є захищеною.

 

Стратегічні  справи

Для Комітету медичної допомоги в Закарпатті дуже важливими і пріоритетними є стратегічні судові справи у міграційній сфері і сфері захисту прав людини. Ми впевнені, що вони є важливими не тільки для захисту прав наших клієнтів, саме такі справи мають довготривалий вплив на суспільство і людей, сприяють утвердженню верховенства права. 

Комітет медичної допомоги в Закарпатті протягом двох років вів судову справу по захисту прав новонародженої дитини нашої клієнтки Я.  Органи соціального захисту відмовляли їй у виплаті допомоги при народженні дитини, мотивуючи відмову відсутністю у неї статусу біженця, допоміжного захисту чи постійного проживання. Батьки цієї новонародженої дитини вже 5 років перебувають в Україні в процедурі визначення статусу біженця. 

За допомогою юристки Комітету ця відмова була оскаржена в суді. Справа пройшла три судові інстанції: Мукачівський міськрайонний суд прийняв рішення на користь нашої клієнтки і став на захист прав дитини, Львівський апеляційний адміністративний суд скасував це рішення. Крапку в даній справі поставив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду,  який керуючись принципом якнайкращого забезпечення інтересів дитини, постановив, що допомога при народженні дитини призначена для дитини, є власністю дитини, і виплачується дитині, а не батькам. А оскільки всі діти на території України рівні, то відмова у призначенні і виплаті допомоги дитині – громадянці Україні на підставі відсутності певного статусу у батьків є протиправною. Хоча ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» прив’язує можливість отримання такої допомоги заявником до наявності у нього  статусу біженця, допоміжного захисту чи постійного проживання .

Чому це рішення є важливим? 

По-перше, воно дає ефективний механізм судового захисту прав дітей  мігрантів з різними правовими статусами.

По-друге, воно сприяє утвердженню верховенства права заради прав людини

По-третє, судові рішення в таких справах сигналізують державі, що необхідні зміни до законодавства. 

Ознайомитися із судовим рішенням можна за посиланням

http://reyestr.court.gov.ua/Review/79349998

Справу пані А. Комітет медичної допомоги в Закарпатті почав вести ще в 2015 році. Тоді А. звернулася до нас із проханням допомогти в оформленні паспорту для дитини. Через реєстрацію народження згідно ч.2 ст.135 Сімейного кодексу України дитина не могла отримати документів, оскільки саме через таку реєстрацію народження мала б перебувати в інтернатній установі чи у прийомній сім’ї. У самої  А. ситуація із документами, які посвідчують особу була ще гіршою. Приїхавши в Україну в 1997 році А. почала проживати у цивільному шлюбі з громадянином України, в них народилося 4 дітей і саме через це клієнтка вчасно не переоформила паспорт, дія старого закінчилася. Ситуація була ускладненою ще й тому, що А. перебувала під ризиком позбавлення свого громадянства через те, що не стала на консульський облік в Україні.  За допомогою юристки Комітету А. звернулася до посольства в м.Києві для підтвердження особи і громадянства. Паралельно звернулася до Уповноваженого з прав дитини для сприяння в отриманні паспорту дитиною. З посольства А. отримала відповідь, що оформити новий паспорт зможе тільки повернувшись в країну громадянської належності, оплативши при цьому величезний штраф за 18 років прострочення (близько 50 доларів за один рік). Такої можливості у нашої клієнтки немає. 

 Під час всіх цих процедур наша клієнтка також отримала рішення міграційної служби про примусове повернення в країну своєї громадянської належності. Юристка Комітету допомогла оскаржити дане рішення до суду і вела справу в суді. Суд скасував рішення про примусове повернення, оскільки встановив, що клієнтка не вчиняла на території України будь-яких дій, що суперечили б інтересам безпеки України чи охорони громадського порядку, здоров'я і захисту прав та інтересів громадян України;  примусове повернення призведе до роз’єднання з сім’єю і малолітніми дітьми. 

Також Юристка Комітету допомогла в оформленні паспорту громадянина України для дитини клієнтки А. Завдяки цьому дитина змогла отримати атестат про здобуття базової середньої освіти та вступити до навчального закладу.

Звернутися за правової допомогою можна безпосередньо в офіс БО «Комітет медичної допомоги в Закарпатті»:  м.Ужгород, пл.Корятовича,  2/10, 88000

З 09:00- 17:00

Тел.+ 38 098 976 69 29

e-mail: camzua@gmail.com

Корисні ресурси  для біженців і шукачів захисту в Україні від неурядових  організацій 

Процедура подачі заяви щодо набуття статусу біженця або особи, яка потребує додаткового  захисту на різних мовах від БФ «Право на захист» 

https://r2p.org.ua/podacha-zayavy-u-terytorialnyj-pidrozdil-derzhavnoyi-migraczijnoyi-sluzhby-dms-shhodo-nabuttya-statusu-bizhenczya/

Соціологічне дослідження  центру CEDOS «Жіноча міграція до України: проблеми доступу до ринку праці»(2019 рік)

https://www.irf.ua/wp-content/uploads/2020/01/zvit.pdf?fbclid=IwAR36Q5g5sWvdyxrluudpn7CnJfMO_olRP6N1B_i2nhqmLWj4rSnnrkfUO0Q

 


© Комітет медичної допомоги в Закарпатті, 2017-2024. Всі права застережено.