Юристка Благодійної організації «Благодійний фонд «Комітет медичної допомоги в Закарпатті» Євгенія Мелеш взяла участь у зустрічі представників громадських організацій, благодійних фондів, органів влади, соціальних служб територіальних громад, де ключовою темою обговорення став Регіональний план заходів щодо впровадження Стратегії забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні. Стратегія була схвалена Кабінетом міністрів України 26 листопада 2024 року.
Присутні наголосили, що одним із ключових завдань державної політики у сфері захисту прав дитини є розвиток сімейних форм виховання та поступове скорочення інтернатної системи. Цим принципом, у тому числі, керується у своїй діяльності Комітет медичної допомоги в Закарпатті.
«Наша благодійна організація вже багато років опікується кількома соціальними закладами в області, синхронізуючи свою візію як з кращими зарубіжними практиками, так і з системними реформами, що стосуються соціальної сфери в Україні. Ми орієнтовані на підтримку трансформації соцзакладів, які б замість інституційних установ стали, у першу чергу, місцем надання комплексних соціальних та інших послуг для людей з інвалідністю. Впроваджуємо відповідні кроки у Вільшанському дитячому будинку-інтернаті та Соціальному абілітаційно-реабілітаційному центрі «Парасолька», в якому, до прикладу, вже працює відділення надання соціальних послуг, відділення раннього втручання та «Школа підтриманого проживання»», – зазначила під час зустрічі Євгенія Мелеш.
За інформацією Служби у справах дітей Закарпатської обласної військової адміністрації, зараз на Закарпатті проживає 2095 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. 1773 з них виховуються у 55 прийомних родинах, 38 ДБСТ, 950 сім’ях опікунів і піклувальників, ще 273 дитини перебуває у закладах інституційного догляду, а 49 – в інших тимчасових формах влаштування, зокрема 13 – у 9 патронатних сім’ях.
Під час зустрічі учасники обговорили сучасні виклики та ефективні стратегії підтримки сімей у кризових ситуаціях, розглянули ключові цілі Національної стратегії забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні, можливості розвитку партнерства між обласною й місцевою владою, громадським сектором та благодійниками в межах реалізації реформи деінституалізації, а також працювали над формуванням пропозицій для внесення до Регіонального плану заходів щодо впровадження Стратегії.
Фото: Закарпатська ОВА